Houbová polévka oblíbený předkrm v restauraci i doma

Publikováno v - Aktuality, Naše recepty, Polévky 0
Sdílet:

Češi a houby, houby a tradiční česká kuchyně – to jsou pojmy, které k sobě neodmyslitelně patří. S houbovými polévkami se u nás setkávají již i menší děti, a pokud jim tato polévka zachutná, zůstávají nadšenými konzumenty i v dospělosti.

Houbové polévky mohou být řidší či vydatné, zasmažené, s jíškou, variant je bezpočet, protože často bývá za houbovou polévku vydávána i polévka, kde jsou houby pouze přidané a netvoří nutný základ.

Houbová polévka tradice české kuchyně

houbová polévka
Houby jsou výborné do bramborové polévky

Houby sbírali již naši prapředci a v mnohých oblastech to bylo jediné lehce dostupné vařené jídlo.

Příkladem takové polévky z podhorských oblastí je například kyselo, houbová polévka, do které se kromě hub přidával chlebový žitný kvas a kostičky brambor (pokud ovšem byly).

Tato původní verze byla později vylepšována mlékem nebo smetanou, zahušťována jíškou, ale to už pak není to pravé kyselo.

V historii polévek se setkáte i s názvem hladká ančka, což je další druh houbové polévky, pro změnu s cibulovým vývarem.

Houbová polévka a vánoce

Prodáváme houby za výhodné ceny podívejte se na náš sortiment hub

Houbová polévka byla často spojována i se svátky, zvláště těmi vánočními.

Vylepšená houbová polévka, například s brambory a se smetanou a doplněná mísou vdolků byla v chudých rodinách představou štědrovečerní tabule.

Z hub se vařila i vánoční postní polévka, jejím základem byly právě houby a cibule, bobkový list, pepř a ocet, doplněné podle zámožnosti rodiny smetanou, mlékem a brambory.

Některé z těchto polévek se ve své vylepšené variantě vaří dodnes, podávají se s čerstvým pečivem.

Polévkový houbový hit – kulajda

kulajda

Pravá kulajda je polévka, na kterou snad nikdo nezapomene. Smetana a čerstvé hříbky zavoní a pohladí na jazyku a sliny se sbíhají i ostříleným gurmánům.

Různé varianty této polévky nesou i své názvy, pravdou však je, že podobná polévka se vaří i v Bavorsku. Kulajdu si málokdo dá jako předkrm, většinou poslouží jako hlavní jídlo – je totiž dost hutná a výživná.

Proto je oblíbena v mnoha restauracích, jako svačinová vydatná polévka

Nepřéhlednětě

Sortiment z naší loupárny zeleniny šetří Váš čás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..